Kúpeľné mesto leží v údolí potoka Teplička medzi Trenčianskou Teplou a Omšením. Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil.

Miestne teplé pramene museli poznať už začiatkom nášho letopočtu germánske kmene Markomanov a Kvádov, ktoré tu žili. Poznali ich zrejme i rímske légie o čom svedčí nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179. Prvá písomná zmienka o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu.

Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko-Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, turecký kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu. Koncom 19. storočia začína v mestečku komplexná kúpeľná liečba. V roku 1909 boli kúpele predané maďarskej akciovej spoločnosti, no už v roku 1918 po prvej svetovej vojne sa majiteľom stala Československá akciová spoločnosť. Tá sa v roku 1995 pretransformovala na akciovú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice, a.s., ktorá vlastní kúpele dodnes.

K osobnostiam mesta patria lekár a politik Vávro Šrobár a herec a divadelný režisér Andrej Bagar. Čestné občianstvo mesta získali hudobný skladateľ Eugen Suchoň, režisér, scenárista a zakladateľ filmového festivalu ArtFilm Peter Hledík, herec Ladislav Chudík a riaditeľ Holmegaardskolen vo Frensmarku v Dánsku Erik Torm.

 

Tipy na voľný čas:

Ak práve nemáte namierené do kúpeľov, po príchode električky sa môžete poprechádzať po rozľahlom 18 hektárovom kúpeľnom parku založenom v roku 1873 správou kúpeľov. Na jeho území bolo úpravou rieky Teplička vybudované i umelé jazero (Labutie jazero), ktoré pôvodne slúžilo ako kúpalisko. Na ostrovčeku jazera nájdete chránený strom tisovec dvojradový, ktorý obľubuje močaristé prostredie. Zaujímavým stromom je i dvestoročná lipa malolistá, no rastú tu aj ľaliovník tulipánokvetý, platany, metasekvoje, gledíčie a mnohé ďalšie cudzokrajné dreviny. V parku sa nachádza aj objekt niekdajšej vodnej elektrárne.

Pri prechádzke mestom si môžete pozrieť rímskokatolícky kostol svätého Štefana kráľa, evanjelický kostol a. v. postavený vo funkcionalistickom štýle, Lurdskú jaskyňu Panny Márie pod Machnáčom z roku 1935, starý a nový židovský cintorín, Most Slávy, či sochu Jána Nepomuckého nachádzajúcu sa pri pošte. Navštíviť môžete aj galériu ZZ v ktorej nájdete diela inšpirované prírodou, najmä svetom stromov a rastlín, od malých pastelových skíc až po rozmernejšie olejomaľby a ak budete mať chuť môžete si na promenáde zakúpiť vynikajúce kúpeľné oblátky upečené priamo pred Vašimi očami, či chutnú zmrzlinu.

Priaznivci športu i oddychu pri vode môžu využiť ponuku športového areálu Baračka i znovuotvorené kúpaliska Zelená Žaba. Pre milovníkov turistiky a cykloturistiky je k dispozícii viacero zaujímavých značených trás do blízkeho i vzdialenejšieho okolia Trenčianskych Teplíc. Ak sa Vám práve nechce ísť na výlety, môžete navštíviť niektorý z kultúrnych programov organizovaných počas celého roka.

 


TURISTICKÉ TRASY V OKOLÍ TRENČIANSKYCH TEPLÍC
cervena Trenčianske Teplice - Baračka (2,8 km)
cervena Baračka – sedlo pod Machnáčom – Machnáč 568 m (2 km, 50 min.)
cervena Park (ústred. orientácia) – Jánošíkova jaskyňa – Klepáč 575 m - Malý Klepáč 470 m  (4.1 km, 1:35 hod.)
zelena Trenčianske Teplice, Park - Malý Klepáč (2,3 km)
zelena Trenčianske Teplice - Baračka (153 m)
Železničná stanica – Kaplnka – Grófovec (Královec) 557 m – Baračka (2 km, 1:20 hod.)
Trenčianske Teplice, Baračka - Pod Machnáčom rázcestie (3,7 km)
Náučný chodník Klepáč (5,0 km)
Náučný chodník Jeleň - Baračka (5,3 km)
Lesnícky náučný chodník Trenčianske Teplice
cervena Železničná stanica – vyhliadka Jeleň – Kaplnka – Baračka (3.4 km, 1:00 hod.)
zlta Klepáč 575 m – sedlo pod Machnáčom 504 m  (0.6 km,  15 min.)
zlta Trenčianske Teplice, Pošta – vyhliadka Jeleň – Rázcestie s červenou (1 km,  30 min.)
zlta Trenčianske Teplice - Pod Čvirigovcom - Nad Suchými potokmi - Chata Merina - Opatová (8,2 / 8,6 km,  2:35 hod.)
zelena Park (ústred. orientácia) – Margita – Malý Klepáč 470 m  (1.8 km, 35 min.)
zelena Zelená žaba – vyhliadka Jeleň (0.6 km, 25 min.)
zelena Železničná stanica – Kaplnka – Grófovec (Královec) 557 m – Baračka  (2 km,  1:20 hod.)
zelena Trenčianske Teplice – Kýšky – Prameň – Dubnica nad Váhom, chaty - Dubnica nad Váhom (10,4 km / 11 km, 3:30 hod.)
modra Chata Homôlka – Sedlo Košariská – Pod Židovým – Sedlo Trtavka – Zrazový vrch – Baske, chata – Pod Žihľavníkom – Omšenie – Pod Machnáčom – Trenčianske Teplice – Sedlo Machnáč – Petrovanské lúky – Trubárka – Sedlo Lúčky – Chata pod Ostrým vrchom – Soblahov, zastávka (37 km, 11:05 hod.)
modra Trenčianske Teplice, Baračka – Jánošíkova jaskyňa – sedlo pod Machnáčom – Malý Klepáč – hradská Trenčianske Teplice – Motešice (3.6 km, 1:10 hod.)

 


CYKLOTRASY V OKOLÍ TRENČIANSKYCH TEPLÍC
Dolná Poruba, kultúrny dom – Omšenie (western, ovčí syr, 5 km) – Baračka – Trenčianske Teplice (cesta č. 5161) s pokračovaním do Trenčianskej Teplej
Dolná Poruba, kultúrny dom – Omšenie – Trenčianske Teplice – Trenčianska Teplá – Ilava – Horná Poruba – Štefanec – Dolná Poruba (cesta č. 5161, + č. 516, + č. 61, + č. 574)

 

» MAPA TRENĆIANSKYCH TEPLÍC A OKOLIA «