Jazdy električiek i autobusu do stanice Peklo, Mikuláš, čerti, anjeli i občerstvenie. Aj také boli posledné tohtoroční jazdy na našej železničke, ktoré sme zorganizovali v nedeľu 29. novembra 2015 pri príležitosti blížiaceho sa sviatku svätého Mikuláša.

Hoci počasie tejto akcii veľmi neprialo, našich pravidelných i nových návštevníkov to neodradilo. Práve naopak. Pred každým odchodom do Trenčianskych Teplíc ich na železničnej stanici v Trenčianskej Teplej čakalo toľko, že sa do našej súpravy dvoch električiek rady 411 ani nepomestili.

My sme však boli na nápor cestujúcich pripravení a súbežne s električkami sme ako posilu vypravili aj našu Karosa B 732.1654 #101, ktorá zastavovala na všetkých zastávkach súbežne s električkami. Najväčší záujem bol nepochybne o jazdy električkou, no kto sa do preplneného vozňa už nezmestil, musel sa uspokojiť s autobusovou trakciou.


Z dôvodu zvýšených prepravných nárok premávala do stanice Peklo súbežne s električkami aj naša Karosa B 732

Hlavný program sa už tradične konal na železničnej stanici v Trenčianskych Tepliciach, respektíve v stanici Peklo, ku ktorej sme zachádzali aj s našim autobusom. V stanici zo 40. rokov minulého storočia stále čakajúcej na svoju rekonštrukciu to už poriadne vrelo a napätie by sa dalo priam krájať. Zamračená obloha, výbuchy dymovníc i strašidelný dlho znejúci smiech čertov, ktorí deťom škodoradostne oznamovali, že Mikuláš toho rok nepríde. A nebudú ani cukríky, mandarinky a iné cukrovinky. Horúce kotle už boli pripravené, takže keby sa na poslednú chvíľu neobjavil Mikuláš, ktovie koľko detí by si nakoniec doma posadalo k štedrovečernému stolu. laughing "Pristúpte, len pristúpte bližšie. Nehanbite sa, nebojte sa, tu sa niet čoho báť. Už je o všetkom rozhodnuté. Dolu sem na perón električky nastúpte. Poďte k nám na nástupište stanice Peklo..." No v rozprávkach i na našich mikulášskych jazdách sa nakoniec vždy všetko na dobré obráti. A keďže Mikuláš si nevie dať s čertmi rady už od 14. storočia, rozhodol sa, že tento rok zavolá Ježiškovi, aby sa s nezbedníkmi čiernymi ako uhol porátal. "Všetci musia nastúpiť do radu a zaspievať nejakú vianočnú alebo mikulášsku pesničku. A teraz ak dovolíš svätý Mikuláš, musím končiť. Ešte mám zabaliť 1,2 miliardy darčekov. Uvidíme sa na Vianoce a pozdravujem všetky deti," oznamoval Ježiško do telefónu. Nuž a či sa to čertom páčilo, alebo nie, museli zaspievať jednu z najznámejších vianočných piesni Rolničky, Rolničky. Potom čo si Mikuláš overil, že deti neprišli ani po krabičky, ani po paničky, ale po balíčky sa všetci presunuli do staničnej budovy, kde deti dostali od Mikuláša a anjelov mikulášske balíčky s medovníkovou električkou, cukríkmi, orieškami a mikulášskou magnetkou. A kto nabral odvahu, mohol si spraviť spoločné foto s Mikulášom, čertmi i anjelmi.


Čerti museli za trest zaspievať známu vianočnú pieseň Rolničky, Rolničky

V ponuke bolo aj tradičné občerstvenie v podobe horúceho čaju a punču, ktoré v tomto nepriaznivom počasí zohrialo nejedného návštevníka. Veľkým lákadlom pre našich návštevníkov bolo aj modelové koľajisko so zimnou scenériou, ktoré naznačovalo príchod blížiacich sa Vianoc. Na malom koľajisku bolo možné vzhliadnuť parnú mašinku, anjelov i zasneženú krajinu. Bola to hotová pastva pre oči, romantika ako v rozprávkovej krajine.


Modelové koľajisko so zimnou scenériou bolo magnetom pre malých i veľkých návštevníkov

Väčšina cestujúcich sa snažila nastúpiť do električiek, no našli sa aj takí, ktorí mali zážitok aj z jazdy našim autobusom. "Prečo by sme sa mali tlačiť v električke, keď sme sa ani v autobuse dlho neviezli," skonštatovala partia mladých cestujúcich.


Najväčší záujem bol nepochybne o jazdy našimi električkami

Po návrate do Trenčianskej Teplej mohli návštevníci vzhliadnuť expozíciu v našom električkovom depe. Väčšina z nich však ostala priamo na železničnej stanici, aby sa dostala do električky.


Karosa B 732.1654 pripravená na večernú jazdu do stanice peklo

Najväčším zážitkom pre malých i veľkých návštevníkov bola nepochybne posledná jazda do stanice Peklo pri ktorej doslova a do písmena niektorým deťom tuhla krv v žilách. Za zastávkou Trenčianske Teplice zastávka náš motorvodič vypol vnútorné osvetlenie a tmavá električková súprava osvetlená modrými vianočnými svetielkami sa pomaly ale isto blížila do stanice Peklo. Horiace koľajnice, výbuchy dymovníc, strašidelné proroctvá a prenikavý smiech čertov, ktorí už mali kotle s horúcou vodou dávno pripravené. Skrátka scenéria ako v naozajstnom pekle - vo svete tmy, ohňa a nekonečného temna. Keby to zase raz nezachránil Mikuláš, ktovie ako by to celé nakoniec dopadlo. wink Čerti však aj po tretí krát súboj s ríšou dobra prehrali a nateraz sa stiahli do úzadia. No ako sa hovorí s čertmi nie sú žarty a tak sa o rok zase raz máme na čo tešiť.


Horiace koľajnice v stanici Peklo

Mikulášskou električkou sme zakončili tohtoročné nostalgické jazdy na Trenčianskej elektrickej železnici. Najbližšie sa našimi električkami budete môcť odviesť 6. januára 2016 na sviatok Zjavenia Pána "Traja králi". Prajeme Vám pokojné prežitie adventu, vianočných i novoročných sviatkov a tešíme sa na Vás v roku 2016.

Text: Jaroslav Filo
Audio: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Timea Drobcová 
Video: Timea Drobcová a Peter Čačko (Považie Online)

Vypočujte si ako to počas mikulášskych jázd vyzeralo v stanici Peklo.