Stretnutie s jednou najväčších osobností našich dejín, jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, či občerstvenie na železničnej stanici v Trenčianskych Tepliciach. Takto to u nás vyzeralo na októbrových jazdách našich električiek, ktoré sme zorganizovali v sobotu 10. októbra 2015 pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Ak ste na nich náhodou neboli, v nasledujúcom článku si ich môžete vychutnať spolu s nami.

 Druhú októbrovú sobotu sa jazdy historickými električkami preniesli do obdobia, kedy naša krásna slovenčina zaujímala miesto medzi jazykmi a slovenský národ sa prebúdzal k životu. 28. októbra 1815 sa v Uhrovci narodila jedna z najvýznamnejších osobností našich dejín Ľudovít Štúr, ktorý bol známy v odborných aj politických kruhoch. Nuž a ako by to bolo, keby tento národovec nezavítal aj na našu železničku.

Hoci mal už 200 rokov, do nášho depa prišiel v skvelej forme. Počas jázd sa zhováral s cestujúcimi, debatoval na témy moderné i dobové, o jazykovej či technickej problematike. Nedal zahanbiť svoje vzdelanie v jazykoch a bez problémov rečnil i s návštevníkmi z Nemecka či Holandska. Zo znalostí našej ľúbozvučnej slovenčiny vyskúšal malých aj veľkých a pre každé nich mal pripravenú sladkú odmenu.


Hoci má už 200 rokov, na našich jazdách sa predstavil vo výbornej kondícii...

Ľudovít Štúr zabával cestujúcich historkami zo svojho života a ochotne odpovedal na otázky zvedavcov. Vo svojom prejave na železničných staniciach v Trenčianskych Tepliciach i v Trenčianskej Teplej vyjadril očarenie modernou dobou, láskou k Slovenku či slovenskému jazyku i ľuďom a poďakoval sa za to, že nezabúdame na tých, ktorí venovali svoje životy nášmu národu a jeho rozvoju.


Príhovor pre návštevníkov októbrových jázd električiek...

Na stanici v Trenčianskych Tepliciach sme pre návštevníkov pripravili občerstvenie v podobe horúceho čaju a pre tých skôr narodených bol v ponuke aj grog.

Návštevníci však mohli zavítať aj do nášho depa v ktorom si mohli pozrieť expozíciu cestných i koľajových vozidiel, železničnú techniku, modelové koľajisko, či informačné panely o mikroregióne Teplička. Novinkou bolo otvorenie novej expozície prezentujúcej históriu železníc v ktorej bolo možné vzhliadnuť dobové uniformy, cvikače cestovných lístkov, historické cestovné lístky, ako aj malú zbierku cestných a železničných modelov.

Pre detských návštevníkov boli pripravené jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, ktorá aj napriek nepriaznivému počasiu vozila záujemcov po areáli nášho depa.


Spoločné foto organizátorov

Upršané, no i napriek tomu úspešné. Takto môžeme zhodnotiť naše predposledné jazdy električiek v tomto roku, ktoré sa niesli v duchu 200. výročia narodenia Ľudovíta Velislava Štúra. Nezabúdajme však ani na ďalšiu osobnosť našich dejín – skvelého letca a diplomata generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý v tomro roku oslávil svoje 135. narodeniny. Lebo nie nadarmo sa hovorí, že dejiny sú učiteľkou života.

Nuž a čo dodať na záver? Vidíme sa v nedeľu 29. novembra 2015 na mikulášských jazdách.

Text: Jaroslav Filo a Martina Liščiaková
Foto: Tiema Drobcová a Slávka Gajdošíková