Súťaž vo varení gulášu, jazdy na ťahačoch kamiónov, či premierová jazda Karosy B 732.1654 do Trenčianskych Teplíc. Aj taký bol prvý ročník súťaže vo varení gulášu, ktorú sme zorganizovali v sobotu 12. septembra 2015. V našej obci to v tento nádherný slnečný deň už od skorého rána široko ďaleko rozvoniavalo gulášom. V areály nášho depa sa s vareškou v ruke a bublotajúcim kotlíkom plným najrôznejších ingrediencií zišlo 8 súťažných tímov, aby si zmerali v súboji o najlepší TREŽkársky guláš.

Mohlo by sa zdať, že súťažiaci boli len z blízkeho okolia, no opak bol pravdou. "Bývame v Modre a tak ako každý rok sme sem prišli do kúpeľov. Dozvedeli sme sa o tejto akcií a rozhodli sme sa, že sa zapojíme do súťaže," povedala jedna zo súťažiacich. Varenie gulášu je vážna vec a preto každý vsadil na vlastný a osvedčený postup jeho prípravy. Najlepšími odborníkmi na guláš sú muži, čo priznávajú aj ich nežnejšie polovičky. "Ja som síce dobrá kuchárka, ale guláš vie dobre uvariť jedine manžel," priznala sa jedna z návštevníčok.


Varenie gulášu je v plnom prúde

S úderom 13-tej hodiny prišiel čas na degustáciu porotou a vyhlásenie výsledkov. Na prvom mieste sa umiestnili Martin Jakúbek a Ľubo Martinka, no ako sa hovorí, nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Pre návštevníkov bol víťazom každý, kto prišiel ukázať svoje kulinárske umenie. Jednotlivé kotlíky sa rýchlo vyprázdňovali a kto prišiel neskôr, nemal už veľmi na výber.


Slávnostné vyhlasovanie výsledkov

No zatiaľ čo si už prví návštevníci pochutnávali na výbornom guláši, vyzdobená električková súprava 411.901-2 + 411.903-8 sa vydala na prvú jazdu do Trenčianskych Teplíc. Cestujúcich v nej veľa nebolo a na časti cesty sa jej zúčastnili aj reportéri z televízie Markíza, ktorí si nenechali ujsť túto akciu.


Dvojica električiek pripravená na gulášové jazdy do Trenčianskych Teplíc

V kúpeľnom meste nás už čakalo množstvo ľudí, ktorí sa prišli odviesť električkou za dobrým gulášom. Veľkým lákadlom pre rodiny s deťmi však boli aj jazdy na ťahačoch kamiónov, ktoré počas celého dňa vozili deti po Trenčianskej Teplej a jej okolí. Stačilo si iba počkať na 1 zo 4 ťahačov, nasadnúť do kabíny a vychutnať si túto nevšednú jazdu.


Ťahače kamiónov pripravené na jazdy s deťmi

Nemenej atraktívne však boli aj jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, ktoré boli veľkým magnetom pre detských návštevníkov. Štatistiky hovoria za všetko. Na 50-tich jazdách sa celkovo odviezlo 348 detí, ktoré sa mohli dosýta vyblázniť aj na skákacom hrade, povoziť sa na koni, alebo si nechať pomaľovať svoje ruky, či tváre. Rodičia im zatiaľ mohli kúpiť nejakú hračku na pamiatku.


O maľovanie detí bol zo strany návštevníkov veľký záujem

Nechýbala však ani prehliadka depa s malou expozíciou cestných a železničných vozidiel, modelovým koľajiskom, informačnými panelmi o Trenčianskej elektrickej železnici a mikroregióne Teplička, ako aj malou výstavou dobových rádioprijímačov, telefónov a železničnej techniky.


Malá výstava nákladiakov v električkovom depe

Kto bol hladný alebo smädný, mohol si okrem gulášu pochutnať aj na hod-dogu, hranolkách, vinei, pive, káve či kofole. Nezabudli sme však ani na detských návštevníkov a do ponuky občerstvenia sme pridali aj džúsy a napolitánky.


Občerstvenie bolo k dispozícii počas celej akcie

O dobrú náladu sa postaralo duo bratov Dobiášovcov, ktorí počas niekoľkých hodín odspievali tie najznámejšie domáce a zahraničné hity. A kto chcel, mohol si od nášho personálu zakúpiť na pamiatku magnetky s motívom električky.

 
Bratia Dobiášovci v plnom nasadení

Vyvrcholením akcie bola nepochybne súbežná jazda kamiónov a ťahačov za sprievodu polície. Súčasťou sprievodu bol aj autobus Karosou B 732.1654 #101, ktorý bol náhradou za električku 411.902-0 na ktorej sa vykonáva technická kontrola. Kto sa nezmestil do električiek, mohol si vychutnať premiérovú jazdu Karosy s cestujúcimi pod hlavičkou našej neziskovej organizácie.


Na zastávke Trenčianska Teplá obec počas súbežnej jazdy s ťahačmi a autobusom

Po príchode do Trenčianskych Teplíc sa ťahače s autobusom odstavili na parkovisko pri autobusovej stanici, kde ich obdivovali nie len cestujúci, ale aj obyvatelia a návštevníci kúpeľného mesta.

 
Spoločné foto organizátorov

Na poslednej jazde boli električky celkom slušne zaplnené. Cestujúci, si domov odnášali suveníry i spomienky na akciu. "Veľmi pekne Vám ďakujem za túto jazdu. Určite prídem aj v októbri," povedala jedna zo spokojných cestujúcich. "Sme radi, že sa staráte o túto železničku. Chceli nám ju zrušiť, no vďaka Vám premáva dodnes," pripája sa ďalšia pani. "Škoda len, že nejazdíte častejšie," dodala.


Karosa B 732.1654 čaká na odchod do električkového depa

Prvý ročník súťaže vo varení gulášu je za nami a jeho organizátori veria, že sa z nej stane tradícia. Ďalšie jazdy električiek sa uskutočnia v sobotu 10. októbra kedy k nám zavíta Ľudovít Štúr. Všetci ste srdečne vítaní.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Martin Bielik a Slávka Gajdošíková