V júni tohto roku naše železnička oslávila 106. výročie svojho vzniku. Po 3-ročnej prevádzke v režime tematických nostalgických jázd sme vďaka spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom v tomto roku pristúpili k obnoveniu pravidelnej dopravy v režime sezónnych jázd počas letných prázdnin. Na letnú premávku sme nasadili električku 411.901-2 s reklamou na Trenčiansky samosprávny kraj, ktorej cestovný poriadok bol zosúladený s príchodmi a odchodmi vlakov do / z Trenčianskej Teplej.

Prvý sezónny spoj sa do Trenčianskych Teplíc vydal v piatok 3. júla o 07:40. Dopravu do Trenčianskych Teplíc sme z počiatku zabezpečovali 3 pármi spojov premávajúcimi od piatku do nedele. Aby sme vyšli v ústrety cestujúcej verejnosti, pristúpili sme v polovici júla k úprave cestovného poriadku. V piatok sme premávku obmedzili len na večerný spoj, no cez víkend sme ju rozšírili až na 4 spoje

.
Električka 411.901-2 na sezónnych jazdách do Trenčianskych Teplíc

Vďaka výhodnému cestovnému a dobre nastavenému cestovnému poriadku naše jazdy využilo množstvo obyvateľov i návštevníkov kúpeľného mesta. V sobotu 22. augusta sme dokonca pre veľký záujem cestujúcich na niektoré spoje museli nasadiť súpravu dvoch električiek z čoho máme samozrejme veľkú radosť.


Na vybraných spojoch sme 22. augusta museli nasadiť súpravu dvoch električiek

Záujem verejnosti o naše jazdy však neutíchal ani poslednú augustovú sobotu. Už na dopoludňajšom spoji bola električka celkom slušne zaplnená. Najviac cestujúcich bolo v smere do Trenčianskych Teplíc, ktoré ponúkajú návštevníkom viacero možností na trávenie voľného času - prehliadky mesta a turistiku v mikroregióne Teplička, tradičné kultúrne leto, kúpanie na znovuotvorenom kúpalisku Zelená žaba a podobne.


411.901-2 oddychuje na stanici v Trenčianskej Teplej

Na popoludňajších spojoch už bola električka v oboch smeroch poriadne zaplnená a na každej zastávke do nej pristupovali ďalší a ďalší cestujúci, ktorí sa rozhodli využiť služby kúpeľnej električky. Účel cesty bol rôzny. Rekreácia v kúpeľnom meste, či osvieženie v podobe zmrzliny a chladených nápojov. No pre nemecky hovoriacich turistov bola cieľom samotná električka, ktorú si fotili do najmenších detailov. Neboli to však hocijaký turisti, ale nadšenci z múzejnej železnice Schönberg Strand.


Na popoludňajších jazdách už bola električka v oboch smeroch poriadne zaplnená

O dobrú náladu sa počas jazdy postaral náš Martin Bielik, ktorý to s ľuďmi jednoducho vie. wink "Nechcete radšej lístok na státie? Ten na sedenie je drahší," povedal s humorom jednej z cestujúcich. No ako hovorí, cestujúci v električke sú rôzni. "Niekto nemá problém zaplatiť aj 1 euro a pre niekoho je aj zľavnené 20 centov veľa."


Cestovné lístky prosím

Obyvatelia i návštevníci Trenčianskeho kraja si už na letné jazdy električkou zvykli a uvítali by ich predĺženie. "Zajtra teda jazdíte naposledy? Bude pekné počasie, nemôžete to predĺžiť do konca septembra?" Spýtala sa jedna pani v strednom veku. "Už sme si zvykli, že nás vždy odveziete do Trenčianskych Teplíc a teraz nám toto spojenie bude chýbať," hovorí staršia pani a dodáva: "Cestovný poriadok nadväzuje na prípoje v Trenčianskej Teplej, takže to využívali aj ľudia smerujúci na vlak." "Takže jazdíte ešte zajtra a potom až na Mikuláša?" Spýtal sa z hrôzou jeden z cestujúcich. Martin Bielik však ubezpečuje, že nostalgických jázd bude do konca roku viac. "12. septembra jazdíme aj s ťahačmi na varenie gulášu, 10. októbra na Ľudovíta Štúra a potom na Mikuláša."


Na konečnej v Trenčianskych Tepliciach

Na poslednom spoji už boli ľudí pomenej a tak bol čas aj na menší rozhovor s cestujúcimi. Nejeden z nich si pri tom smutne povzdychol nad osudom železničnej stanice v Trenčianskych Tepliciach. "Je škoda, že sa to nechalo takto schátrať. A pri tom by stačilo tak málo - obyčajný kýbeľ s vodou a handrou a stanica mohla vyzerať inak." Oznam na budove stanice však hovorí za všetko. Mesto o jej rekonštrukciu pomocou eurofondov záujem malo, no nevôľa úradníkov na vyšších miestach rozhodla inak.


411.901-2 s výhľadom na kostol v Trenčianskych Tepliciach

Naša prvá sezónna premávka je úspešne za nami a to je čas na malé hodnotenie. 26. júla sme zaznamenali rekord až 360 cestujúcich, čo je 45 osôb na jeden vlak. Celkovo sa električkou počas leta odviezlo 4 012 osôb, čo je 24,77 osoby na jeden vlak. Klientmi však nebola cestujúca verejnosť, ale z 98% ju tvorili turisti a priaznivci železničky. Touto cestou im za to ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu priazeň. Podrobnejšie štatistiky Vám prinesieme na našich stránkach.

Od septembra bude električka opäť premávať v režime nostalgických jázd spravidla raz za mesiac a každá jazda bude inak tematicky ladená.

Test: Jaroslav Filo
Foto: Dušan Nosák, Jaroslav Filo, Juraj Ševčík a Peťo Gábriška