Jazdy električiek rady 411 do Trenčianskych Teplíc, výstava nákladných automobilov a hasičskej techniky, či sprievod a kultúrny program na futbalovom ihrisku v Trenčianskej Teplej. Aj také boli oslavy 106. výročia Trenčianskej elektrickej železnice, ktoré sa konali v sobotu 27. júna 2015 súbežne s oslavami 660. výročia obce Trenčianska Teplá. Ako to u nás v tento deň vyzeralo? Začítajte sa do nášho článku a dozviete sa viac.

Prvý odchod električiek do Trenčianskych Teplíc bol už tradične o 13-tej popoludní a pozorní cestujúci si hneď všimli, že električka 411.901-2 známa aj pod menom Cukornička sa prezentovala vo farbách Trenčianskeho samosprávneho kraja. Električky boli celkom slušne zaplnené a počas jazdy v nich vládla príjemná atmosféra.


Zdobenie električky rady 411

V Trenčianskych Tepliciach už na nás čakala ďalšia skupinka cestujúcich, ktorí sa rozhodli jazdou kúpeľnej električky spríjemniť sobotné popoludnie. Mnohí z nich túto jazdu spojili s návštevou kultúrneho programu v Trenčianskej Teplej, ktorý trval až do neskorých nočných hodín. Aj preto väčšina cestujúcich vrátane personálu električky vystúpila už na zastávke "Trenčianska Teplá - obec", odkiaľ sa vydala peši na neďalekú autobusovú stanicu. Práve tam sa totiž schádzali všetci účastníci sprievodu a my sme na ňom samozrejme nemohli chýbať.


Príprava mažoretiek na svoje vystúpenie

Dychová hudba Dobranska na konskom povoze, folklórny súbor Teplanka, mažoretky, či obecný hasiči. Tí všetci sa zúčastnili cca 30 minútového sprievodu obcou, ktorý doviedol návštevníkov do areálu obecného futbalového ihriska, kde oslavy významného jubilea obce pokračovali pestrým programom pre malých i veľkých.


Slávnostný sprievod v Trenčianskej Teplej

Návštevníci tam mohli vzhliadnuť vystúpenie mažoretiek, dychovej hudby Dobranky a folklórneho súboru Teplanka, skupinu historického šermu WAGUS i skupinu Kopaničiar zo Starého Hrozenkova. Obecní hasiči predviedli ukážku hasenia požiaru a súťažechtiví návštevníci si mohli vyskúšať zhadzovanie pet fliaš pomocou vody z hasičskej striekačky. Pre súťažiacich boli pripravené odmeny v podobe diplomu, magnetky, či kalendára.


Hasičská súťaž lákala malých i veľkých návštevníkov

Kto bol hladný alebo smädný, mohol sa posilniť v niektorom zo stánkov z občerstvením. Nechýbali však ani stánky so suvenírmi, medzi ktorými sa nachádzali aj magnetky či pohľadnice. Kto sa chcel o obci Trenčianska Teplá dozvedieť viac, mohol si po zakúpení niektorej z pohľadníc zobrať monografiu vydanú pri príležitosti 640. výročia obce.


Návštevníci osláv si mohli vybrať zo širokej ponuky magnetiek s motívom Trenčianskej Teplej a jej okolia

Nemenej rušno však bolo aj našom v električkovom depe vzdialenom niekoľko metrov od centra osláv. Návštevníci tu mohli vzhliadnuť výstavu historických i súčasných vozidiel Tatra a Praga ako aj historický autobus Karosa B 732.1654.


Výstava nákladných automobilových veteránov v depe TREŽ

V samotnom depe si mohli pozrieť malú výstavu starých bicyklov, motocyklov, trojkoliek, Žiguli, či lokomotívu DH 100. Lákadlom však bolo aj modelové koľajisko, výstava starých rádioprijímačov a informačné panely o Trenčianskej elektrickej železnici a mikroregióne Teplička od organizácie MAS Teplička.


Informačné panely MAS Teplička

Detskí návštevníci sa mohli dosýta vyblázniť na skákacom hrade a rodičia im zatiaľ mohli kúpiť nejakú drevenú hračku na pamiatku. Tých bolo v ponuke viac než dosť a boli medzi nimi aj lokomotívy a autobusy zo známeho rozprávkového seriálu Tomas a jeho priatelia. V ponuke boli aj obľúbené magnetky s motívom kúpeľnej električky, ktoré si bolo možné zakúpiť od personálu neziskovky.


Deti sa mohli dosýta vyblázniť na skákacom hrade

Nechýbalo však ani občerstvenie v podobe gulášu, hranoliek z kečupom, Hot-Dogu, piva, kofoly, vinei i napolítanok.


Návštevníci si mohli pochutnať aj na vynikajúcich hranolkách s kečupom

Najväčším lákadlom však boli jazdy na Trenčianskej miniatúrnej železnici, ktoré boli magnetom pre malých i veľkých návštevníkov. "Do tejto chvíle som najazdil presne 12 kilometrov," prezradil Peter Králik, motorvodič železničky krátko po návrate poslednej električky z Trenčianskych Teplíc.


Trenčianska miniatúrna železnica sa tešila veľkému záujmu návštevníkov

Vyvrcholením osláv bola súbežná jazda električiek a nákladných automobilov za doprovodu polície do Trenčianskych Teplíc.


Na súbežnej jazde...

Obyvatelia i návštevníci kúpeľného mesta mohli na parkovisku pri autobusovej stanici obdivovať nie len nákladné automobily, ale aj historický autobus Karosa ŠD 11 z Horného Sŕnia, ktorý sa minulý rok zúčastnil na oslavách 105. výročia električky.


Karosa ŠD 11 na návšteve Trenčianskych Teplíc

Posledná jazda do Trenčianskych Teplíc s odchodom  o 18:00 sa už niesla v pokojnejšej atmosfére.

Návštevníci boli s oslavami 106. výročia električky spokojní a zaujímali sa aj sezónnu premávku. "Zatiaľ budeme jazdiť podľa schváleného cestovného poriadku 3x denne vždy v piatok, sobotu a nedeľu. Rokujeme však o tom, aby v piatok namiesto troch spojov premával iba jeden a cez víkend sa naopak premávka rozšírila na 4 spoje. Podrobnejšie informácie budú zverejnené na našej stránke," povedal riaditeľ našej neziskovky Dušan Nosál.

Tatra nezná bratra. My však vieme, že ďalšou tematickou akciou bude "S električkou na súťaž vo varení gulášu", ktorá sa uskutoční v sobotu 12. septembra 2015.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Slávka Gajdošíková a Timea Drobcová
Video: Krupus90 a Timea Drobcová