Jazdy električiek do Trenčianskych Teplíc, výstava hasičských veteránov, či občerstvenie v depe električiek.To všetko ste mohli zažiť prvú májovú sobotu, ak ste zavítali na našu železničku. 

Prípravy na akciu boli už od skorého rána v plnom prúde - zdobila sa električka, chystalo sa občerstvenie a stavala sa miniatúrna železnička. Na svoju "premiéru" sa chystala električka 411.901-2 "Janka" známa aj pod prezývkou Cukornička, neboli Cukřenka, ktorá po nedávnej oprave dostala nový modro-biely náter.

Keď náš motorvodič Miško o 12:15 pristavil súpravu električiek rady 411 na prvé nástupište, razom sa začali zapĺňať návštevníkmi. "Musíme sa poponáhľať aby sme mali na sedenie," povedala jedna z mamičiek. V električke bolo napokon dosť miesta pre všetkých a bez problémov sa dalo pristúpiť aj na nácestných zastávkach. Staničný rozhlas v pravidelných intervaloch informoval o mimoriadnom osobnom vlaku Železničnej spoločnosti Slovensko do Trenčianskych Teplíc, čo mohlo u niektorých ľudí vyvolať dojem, že na úzkorozchodnej trati jazdia dvaja dopravcovia. :D

Súprava električiek 411 pripravená na sväto floriánske jazdy do Trenčianskych Teplíc

Našu prvú jazdu si nenechali ujsť ani nevidiaci a slabozrakí cestujúci, ktorí na túto akciu prišli z neďalekého Trenčína. "Prišiel som sa odviesť a zaspomínať si na staré dobré časy," prezradil Michal."My chodievame na akcie každý mesiac. Je to pekná atrakcia, škoda len že nejazdíte pravidelne," zapojila sa do debaty jedna z cestujúcich.

Naše cestovné lístky...

Po príchode do Trenčianskych Teplíc prišlo k menšej obmene cestujúcich. Niektorí  z nich sa síce hneď vracali späť do Trenčianskej Teplej, väčšina z nich však dala prednosť ďalším odchodom a spravila si individuálny program v meste. Uvoľnilo sa tak miesto pre Tepličanov, ktorí už na nás netrpezlivo čakali na stanici. "Ja po príchode do Teplej idem hneď naspäť do Teplíc, aby som stihla Ifigéniu, električka ma počká aj nabudúce," prezradila staršia pani, ktorá túto jazdu plánovala už dlhšiu dobu. "Po príchode na stanicu sa potom presuňte do depa, kde máme pripravený sprievodný program a ďalšie atrakcie," informoval personál električky počas jazdy.

Detským návštevníkom sa u nás rozhodne páčilo. :-)

Po návrate do Trenčianskej Teplej a privítaní návštevníkov našim riaditeľom Dušanom Nosálom sa v areáli depa začala ukážka vyprosťovania osôb z havarovaného vozidla, ktorú predviedla skupina profesionálnych hasičov. Dobrovoľný hasičský zbor z Trenčianskej Teplej zase predviedol ukážku hasenia horiaceho auta a použitie hasičskej peny.


Ukážka vyprosťovania osôb z havarovaného vozidla

"Ďakujeme hasičom za ich ukážky, veríme že ich v reále nikdy nebudeme potrebovať. Kto má chuť môže sa občerstviť v našom bufete. Môžete sa povoziť električkou priamo pred areálom, alebo sa pozrieť do nášho depa, kde máme malú výstavu cestných i koľajových exponátov nášho dopravného múzea. V poslednom období nám pribudli nové prírastky a kto má chuť o 16-tej hodine sa uskutoční jazda električiek do Trenčianskych Teplíc v súbehu hasičských veteránov a polície. Takže užite si program v depe a na 16-tu sa potom presuňte na nástupište," povedal Dušan Nosál. Cestujúci sa veru nenechali dvakrát núkať a atrakcie depa naplno využili. Najväčší záujem bol nepochybne o jazdy Trenčianskou miniatúrnou železnicou, ktorá počas celého dňa vozila malých i veľkých návštevníkov. "Od obeda som sa ani poriadne nezastavil. Akurát čo som dal na polhodinku dobiť baterky na električke a dal som si guláš. Inak som jazdil bez prestávky," zhodnotil Peter Králik, motorvodič električky, ktorý má vo výrobe takýchto modelov veľkú záľubu.


Jazdy Trenčianskou miniatúrnou železnicou sa počas celého dňa tešili veľkému záujmu návštevníkov

Pomerne rušno však bolo aj v samotnom depe, kde bolo pre návštevníkov pripravené občerstvenie v podobe gulášu, Hot-dogu, hranoliek, piva, kofoly, i napolitánok.

Z vystavených exponátov budil veľkú pozornosť autobus Karosa B 732.1654 ≠101, ktorý do nášho depa pribudol začiatkom apríla. Autobus s výrobným číslom 32130 jazdil na linkách Dopravného podniku mesta Žilina od roku 1992 a v roku 2006 nakrátko obdržal reklamu na Coca-Colu. Po vyradení v roku 2015 ho získala naša železnička, kde bude slúžiť ako propagačné vozidlo pre železničku a malo by jazdiť všade tam kde nevedú koľajnice.

Karosa B 732.1654 ≠101 ako nový exponát v našom depe

Vzhliadnuť ste mohli aj staré Škodovky, bicykle, motocykle a trojkolky, poštový vozeň i lokomotívu DH 100.  Nechýbali však ani panely s výstavou elektroniky od firmy MAS Teplička, nástenka s dobovými fotografiami a popisom električky 411, malá výstava starých rádioprijímačov a ostatná železničná technika.


Záujem zo strany návštevníkov bol aj o naše modelové koľajisko

Pred železničnou stanicou zase budila pozornosť výstava hasičských veteránov značiek Karosa, Praga, Škoda, Tatra  ďalších, ktoré na túto akciu doviezli dobrovoľní hasiči z Trenčianskej Teplej, Omšenia, či Dolnej Lehoty.


Výstava hasičských veteránov na stanici v Trenčianskej Teplej

Z počiatku to z počasím nevyzeralo najlepšie. No po krátkom telefonáte s Petrom Jurčovičom začalo po 15-tej hodine svitať na lepšie časy. :D

Vyvrcholením podujatia bola nepochybne súbežná jazda električiek a hasičských veteránov v sprievode polície, ktorá bola veľkým magnetom pre návštevníkov. Všetky električky boli zaplnené do posledné miesta a sedel len ten, kto do vozu nastúpil v dostatočnom predstihu. "Je 15:30 a neviem či sa do električky ešte dostaneme," obávala sa mamička s dcérkou. Nakoniec sa ale zmestili všetci hoci to nebolo jednoduché, pokračuje jedna zo sprievodkýň: "Boli sme takí preplnení, že som sa ledva prepchala medzi ľudí. Ale zvládli sme to," dodala s úsmevom. Hasiči samozrejme nešli naprázdno a kto mal chuť a zmestil sa, mohol zažiť jazdu v retroštýle, ktorú si užívali úplne všetci - my TREŽkári, hasiči, i samotní cestujúci. "Zapnime húkačky, nech majú ľudia radosť," povedal jeden z hasičov personálu vozidla. A ako túto nevšednú jazdu vnímali tí pre ktorých bola určená? "Bola to paráda, minulý rok rôzne staré automobily, dnes takéto pekné hasičské veterány," pochvaľovala si jedna z mamičiek. "Je vidno, že električka žije a tak to má byť," pridal sa ďalší z cestujúcich. "Ja som sa na chvíľu vrátil do detstva, ale priznám sa, že na všetky vozidlá veru nepamätám," skonštatoval otecko v mladšom veku.


Súbežná jazda električiek a hasičských veteránov vza doprovodu polície

Po príjazde do Trenčianskych Teplíc sa hasičské veterány vystavili na parkovisku pri autobusovej stanici, kde sa tešili veľkému záujmu obyvateľov i návštevníkov mesta. Deti si posadali do kabíny vodiča, púšťali húkačky, trúbili a keby to bolo čo i len trošku možné, ostali by vo voze hoc aj do rána. A to je dobré lebo niektorí z nich sa raz možno hasiči.


Výstava hasičských veteránov v Trenčianskych Tepliciach

Na poslednej jazde do Trenčianskych Teplíc už bolo o čosi menej cestujúcich a voľné miesto sa našlo pre každého. Kto mal záujem, mohol si tak ako aj počas predošlých jázd, zakúpiť magnetky s motívom kúpeľnej električky.


Spokojní cestujúci...

Naša akcia zaujala aj výpravcu stanice Trenčianska Teplá, ktorý si zaspomínal aj na staré dobré časy. "Množstvo ľudí, ktorí prišli na TREŽ svedčia o tom, že to bola naozaj vydarená akcia. Pamätám si, ako sa na tejto trati podobné akcie organizovali ešte v 90. rokoch. Do Teplíc jazdila parná mašinka z Balogu, na odstavnej koľaji boli odstavené parné mašiny vrátane albatrosu a modrý modelársky vozeň, popri depe rôzne stánky so suvenírmi a občerstvením a akcia trvala až do neskorého večera. Vtedy žiaľ bola iná doba. Z Trenčianskej Teplej sa dalo dostať na všetky smery. Dnes na Rovne vytiahnu červené motoráky len na výročie, hoci na trati by bez problémov mohla fungovať aspoň sezónna prevádzka. Komické na tom celom je, že trať najprv zrekonštruovali, aby na nej potom zastavili osobnú dopravu."


Stretnutie električiek úzkeho a ešte užšieho rozchodu

Ďalšie jazdy električiek sa uskutočnia v sobotu 30. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a 27. júna v rámci osláv 106. výročia úzkorozchodnej trate do Trenčianskych Teplíc. Tešíme sa na Vašu účasť.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo a Slávka Gajdošíková
Video: Juraj Škvarka, Karel Furiš a Timea Drobcová