Jazdy svetielkujúcich električiek v sprievode Troch kráľov, občerstvenie i snehová nádielka. Aj takto to u nás vyzeralo na prvej tohtoročnej jazde električkou, ktorou sme symbolicky ukončili vianočné obdobie.

Na nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále, v električke cestujúcich více. Vianočné obdobie sa pomaly končí, no tohtoročná sezóna na úzkorozchodnej trati do Trenčianskych Teplíc sa práve začína. Pri príležitosti sviatku Zjavenia Pána ľudovo nazývaného Traja králi zorganizovali prvé tohtoročné jazdy električiek. Vonku vládol príjemný slnečný deň, krajina bola pokrytá snehovou pokrývkou a komu sa už zunovalo sedieť doma pred televízorom a pojedať vianočné dobroty, prišiel sa odviezť kúpeľnou električkou.

Súprava električiek sa oddáva zimnému slnku

Miestni obyvatelia i návštevníci našej železničky sa dopoludnia mohli zúčastniťi na Trojkráľovej omši, počas ktorej sa v našich končinách posväcuje soľ i voda.


Vianočná výzdoba vo farskom kostole v Trenčianskej Teplej

Na prvom spoji do Trenčianskych Teplíc ešte veľa ľudí nebolo. No ten kto sa prišiel odviezť, mohol sa pozhovárať s Baltazárom, Gašparom a Melicharom, ktorí sa z východu prišli pokloniť malému Ježiškovi. „Kúsok sa odvezieme aj električkou, lebo nás už bolia nohy,“ povedal jeden z mudrcov. Nechýbali však ani predstavitelia kraja a miestnej samosprávy, ktorí informovali prítomné média o novej prevádzke električky, ktorá bude v júli a auguste premávať vždy v piatok, sobotu a nedeľu. „Takýmto spôsobom chceme zachovať túto malú no životaschopnú železnicu nie len pre občanov tohto kraja, ale aj pre turistov,“ povedal pre RTVS Jaroslav Baška Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.


Riaditeľ TREŽ Dušan Nosál robí rozhovor pre TV Markíza

V Trenčianskych Tepliciach sme pre cestujúcich pripravili občerstvenie v podobe horúceho čaju a punču a kto chcel, mohol sa odfotiť aj s Tromi mudrcmi, alebo si zakúpiť magnetky s motívom električiek, ktoré sa dali zakúpiť aj počas jazdy.


O fotografovanie s troma mudrcmi bol veľký záujem

V električkovom depe si zase návštevníci mohli pozrieť modelové koľajisko v mierke 1:25, výstavu cestných i koľajových vozidiel, starých rádií a fotografií z doterajších akcií, ktorá je súčasťou pripravovaného mini múzea.


Starý bicykel ako súčasť expozície cestných veteránov

Na druhej jazde už bolo cestujúcich viac. Veď prechádzka po dobrom sviatočnom obede padne vhod. A keď počas nej stretnete starých známych kamarátov, máte o popoludnie postarané.


Predaj magnetiek s motívom TREŽ

Najväčšou lahôdkou pre návštevníkov však bola večerná jazda svetielkujúcich električiek, z ktorej mali radosť aj tí najmenší cestujúci. Sviatočne vyzdobená električka však budila záujem aj niektorých motoristov, ktorí so svojím autom ostali stáť rovno na prejazde cez električkovú trať.


Svetielkujúca električka prestávkuje v Trenčianskych Tepliciach

A ako vnímali prvé tohtoročné jazdy električiek samotní cestujúci? „Sme veľmi nadšení, že sa našli ľudia, ktorí tak nádherne zrekonštruovali tieto vozidlá a zorganizovali takúto akciu. Patrí im za to veľká vďaka, lebo v dnešnej dobe si spoločnosť nič neváži. Na tejto akcii sme po prvý krát, no za pravidelnej prevádzky sme električkou veľmi častovali aj s našimi deťmi,“ povedala pani Bojničiaková z Novej Dubnice. „Vašou výstavou starých rádií som veľmi nadšený. Niektoré z nich si dodnes pamätám z detstva. Doma mám asi dva staršie kúsky, ak budem mať cestu okolo, tak ich sem veľmi rád prinesiem,“ povedal jeden z návštevníkov. „My sme túto akciu objavili na internete, tak sme sa prišli odviezť. Veľmi sa nám tu páči, takže prídeme aj nabudúce. Škoda len že jazdíte len raz mesačne,“ dodala jedna mladá mamička.


Aj tomuto dievčatku sa na TREŽ určite páčilo

A tak zatiaľ čo mnohé kluby ešte dolaďujú svoj tohtoročný kalendár akcií, my Vás už teraz pozývame na fašiangové jazdy električiek, ktoré sa uskutočnia v sobotu 14. februára 2015. Ani tento krát nebude chýbať tradičné pochovávanie basy a hladné žalúdky nasítite vynikajúcimi zabíjačkovými špecialitami.

Text a foto: Jaroslav Filo (ww.veterany.eu)
Video: Timea Drobcová