Bohatý folklórny program, cestujúci v maskách a fašiangové špeciality v depe električiek. Aj také boli fašiangové jazdy električiek, ktoré v sobotu 14. februára 2015 zorganizovala partia nadšencov z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica. 

Uplynulá sobota sa v mikroregióne Teplice niesla v znamení fašiangových podujatí a inak tomu nebolo ani na Trenčianskej elektrickej železnici. Zatiaľ čo o 09:30 na Obecnom trhovisku v Trenčianskej Teplej vystupovala dychová hudba Dobranka a Omšeňanka a folklórny súbor Teplanka, v depe električiek boli prípravy na fašiangy v plnom prúde.

S príchodom obeda sa električky pomaly pristavili na nástupište, kde už netrpezlivo čakali prví cestujúci. Tí čo prišli v najrôznejších maskách, mali jazdu zadarmo. Nechýbali však ani skauti z Trenčianskej Teplej, ktorí sa počas dňa postarali o pestrý folklórny program.

Hodinu popoludní sme sa vydali na prvú jazdu do Trenčianskych Teplíc. Električky boli slušne zaplnené a na jednotlivých zastávkach do nich pristupovali ďalší cestujúci. Neboli to však len ľudia z okolia, ale aj zo vzdialenejších častí republiky. “Ja som na túto akciu pricestovala až z Košíc,” prezradila nám jedna z cestujúcich. “V Tepliciach mám rodinu tak som si povedala, že to spojím s jazdou električkou.” Počas jazdy nebola o dobrú náladu núdza. Neďaleko od Trenčína, Na Orave dobre, Slovenské mamičky, ale aj Pec nám spadla, Prší prší a iné známe melódie v podaní skautov vytvárali príjemnú fašiangovú atmosféru.

V Trenčianskych Tepliciach sa cestujúci mohli presunúť na neďaleké Kúpeľné námestie, kde sa konala tradičná fašiangová zábava. Slané a sladké špeciality, sprievod v maskách a vystúpenie folklórneho súboru Ozvena a dychovej hudby Lieskované zaiste prispeli k dobrej nálade návštevníkov. A kto chcel, mohol si zakúpiť aj vynikajúce kúpeľné oblátky, alebo sa poprechádzať po kúpeľnom parku.

Kto sa rozhodol ostať na stanici, mohol sa zabaviť pri folklóre teplanských skautov.

Po návrate do Trenčianskej Teplej sa cestujúci presunuli do električkového depa, kde bolo pre nich pripravené fašiangové občerstvenie v podobe kapustnice, pečenej klobásky, tvarohových koláčov, čaju, grogu i kávy.

Pravidelní návštevníci depa mohli v depe postrehnúť zopár noviniek. Niektoré exponáty sa presunuli na nové miesto, k výstave motocyklov pribudli bicykle i trojkolka a na stenách pribudli vitríny s malou výstavou rádioprijímačov od firmy Lord. “Je to pekná akcia, som rada, že mladí ľudia začínajú obnovovať dávne zvyky a tradície, ktoré sa za socializmu potláčali do zabudnutia. Nie som priamo z Teplej, no môžem povedať, že teplanský kroj ktorý mám na sebe je jeden z najkrajších na Slovensku,” povedala jedna z folkloristiek.

Núdza o cestujúcich však nebola ani na ďalších dvoch jazdách do Trenčianskych Teplíc. Na tej poslednej ich už bolo síce pomenej, no na dobrej nálade sa to vôbec neprejavilo. Práve naopak. Nemeckí cestujúci si za doprovodu harmoniky zaspievali tradičnú vianočnú Ó Tanenbau a my ostatní sme sa naučili veľmi jednoduchú pesničku Okresný stavebný podnik Spišská Nová Ves. “Neverím tomu, že máte harmoniku po prvý krát v ruke,” skonštatovala staršia pani, ktorá si zanôtila spolu s folkloristami.

Návštevníkom sa fašiangové jazdy električkou páčili a ako to hodnotia organizátori? “V tomto termíne sú Fašiangy všade a je problém zohnať nejaký súbor, ktorý by prišiel na našu akciu. Budúci rok by sme to preto spravili o týždeň skôr,” hovorí Martin Bielik z Trenčianskej elektrickej železnice.

Ďalšie jazdy električiek sa uskutočnia v sobotu 7. marca pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. A ak všetko vyjde ako má, pre návštevníkov depa bude pripravené malé prekvapenie.

Text a foto: Jaroslav Filo - prevzate zo stránky http://www.veterany.eu